Компостна яма призначена одночасно для утилізації органічних відходів та підгодівлі для дачної ділянки, на якій знаходиться город, і ростуть різноманітні рослини.
Компост – це живильне середовище для рослин. Компостна яма призначена одночасно для утилізації органічних відходів та підгодівлі для дачної ділянки, на якій знаходиться город, і ростуть різноманітні рослини.
Залежно від того, для чого буде призначена яма, вона повинна мати свої особливості. Якщо, компостна яма створюється для отримання компосту через кілька років, то його конструкція буде однією, але якщо є необхідність зробити компост дуже швидко з підручних матеріалів, то конструкцію необхідно побудувати зовсім по-іншому. Але перш ніж побудувати яму на дачі необхідно ознайомитися з деякими правилами, яких обов'язково необхідно дотримуватися під час будівництва.
Правила обладнання
Щоб зробити компостну яму своїми руками, для початку, необхідно правильно вибрати місце. Так, компостна яма повинна знаходитися на відстані не менше 30 метрів від будь-яких джерел води, тобто колодязів, струмків та інших водойм. Якщо на присадибній ділянці є хоч невеликий нахил, то поглиблення повинне знаходитися нижче джерела води, щоб відходи не потрапили у воду для пиття. Крім того необхідно враховувати найбільш частий напрям вітру, щоб запах не поширювався на житлову зону.
Окремо потрібно відзначити, що спорудження небажано розташовувати під відкритими сонячними променями, так як процес створення компосту може зупинитися. Найкраще поглиблення зробити десь у тіні. Що ж можна використовувати для виробництва компосту? Для цього відмінно підійдуть фрукти, овочі, ягоди, такі напої як чай і кава, а також злаки. Крім того в компостну яму на дачі можна кидати висушену траву, листя, гілки кущів і дерев, хвою, бур'яни, папір, гній тварин, які харчуються травою. Ні в якому випадку для створення компосту не можна використовувати кістки, комах, відходи від домашніх тварин, хворі та оброблені рослини, залізо, пластик, гуму, а також будь-які ненатуральні тканини.
У процесі створення компосту активну участь беруть хробаки і мікроорганізми, що живуть в землі. Саме тому стіни поглиблення, які розташовуються нижче рівня землі ізолювати не треба, інакше вони не зможуть пробратися всередину.
Види компостних ям
Щоб зробити стандартну компостну яму потрібно на місці будівництва забезпечити необхідну пористість і вологість землі. Після цього вологість можна буде підтримувати частими поливами і за допомогою накриття ями плівкою. Щоб підтримувати пористість, компост час від часу необхідно буде перетрушувати або просто викладати його шарами різної щільності. Розміри ями при цьому повинні становити приблизно 1х2 метри, висота півтора метри. При цьому в землю вона повинна заглиблюватися не більше ніж на 40-50 сантиметрів.
Якщо, крім мікроорганізмів і черв'яків для створення компосту на дачі більше нічого не використовується, то процес може зайняти до двох років. Саме тому для комфортності використання, яму можна зробити на два відділення. У одне відділення заглиблення буде складатися те, що викинуто в поточному році, а в інше те, що залишилося з минулого року. Таким чином, у другому відділенні буде знаходитися готовий компост, який у будь-який час можна буде використовувати на присадибній ділянці. Така компостна яма для дачі повинна бути огороджена спеціальним коробом з дерева, який пропускатиме повітря всередину. Створити таке заглиблення можна легко своїми руками приблизно за два дні.
Якщо створювати двосекційну конструкцію немає бажання, відмінним варіантом може стати будівництво споруди з доступом внизу. Огорожа такої компостної ями починається на рівні 25-30 сантиметрів від поверхні землі. Внизу заглиблення перебуватиме вже готовий компост, який можна буде легко забирати і використовувати для удобрення ділянки. Забираючи готовий компост, інший вміст буде поступово опускатися, одночасно насичуючись киснем.
Щоб зробити максимально гарну й просту компостну яму на дачі, підійдуть бочки або пластикові контейнери. Поставити їх можна буде практично в будь-якому місці присадибної ділянки. У спеціальних пластикових контейнерах знаходяться отвори для вентиляції, але при цьому для створення компосту черв'яків і мікроорганізмів доведеться підселювати самостійно.