Мій дім – моя фортеця, – так вважає більшість людей. Нам здається, що будинок – це надійне укриття від екологічних небезпек, забрудненого навколишнього середовища за вікном. Але на превеликий жаль це твердження є великою помилкою. Фактори негативного впливу на здоров'я можна зустріти й у власному домі. На щастя, вирішити екологічні проблеми житлових приміщень не так вже й важко, було б бажання. Небезпечні для здоров'я хімікати, забруднення та інші реагенти зустрічаються скрізь. Навіть просто сидячи на дивані і дивлячись телевізор людина наражається на небезпеку.
Вчені довели, що 93% часу ми проводимо в замкнутому просторі, 5% в переповненому і задушливому транспорті і лише 2% – на вулиці (причому, не завжди на свіжому повітрі). Ось тому-то й надзвичайно важливо, щоб приміщення, де людина проводить практично все життя, були екологічно безпечними. Як показують дослідження, майже все, чим користується сучасна людина, виділяє частинки або ж цілий ряд газів, особливо коли мова йде про нові вироби. Предмети повсякденного вжитку – килими, електроприлади, фабричні вироби та хімічні засоби, лазерні принтери – виділяють леткі органічні речовини (ЛОР).
Кожен рік збільшується кількість хатніх «шкідників», які викликають алергічні реакції. Для прикладу, в стандартній 3-х кімнатній квартирі протягом року збирається близько 40 кг пилу. Це як органічні, так і неорганічні речовини. Волосся, лупа, ворс з килимів, пух і пір'я з перин і подушок, пил від старого одягу, побілка зі стелі, лак та багато іншого. Кліщі, які прекрасно почувають себе в пилі. Всього у 10 грамах пилу їх уживається більше 30 000. Фахівці-алергологи довели – більшу частину хвороб бронхів та легенів викликають саме вони. Ще один добре відомий побутовий алерген – газ від конфорок. За 1,5 години горіння двох конфорок концентрація вуглеводнів в повітрі в 5 разів перевищує допустиму норму.
Для міст зі значними обсягами підземного будівництва та водонасиченими гірськими породами характерне радонове забруднення, а також забруднення іншими інертними газами.
Питанням екології оселі займалися багато учених, та дослідження показали що краще за все жити на 3-4 поверхах. Оскільки, до цих поверхів не доходить більша частина вихлопів, та інші шкідливі речовини спрямовуються та затримуються вище через атмосферний тиск.
Звісно, ці всі факти дуже лякають. Та постає питання – як же поліпшити екологічний стан свого житла? Як зробити його більш безпечним? Нижче подані кілька порад, які допоможуть покращити екологію будинку.
Цікава та корисна інформація
Радон – це інертний радіоактивний газ, який утворюється у результаті розпаду радію. Він розпадається з випромінюванням альфа- і гамма-частинок. Найнебезпечніший його ізотоп Rn – 222 з напіврозпадом 3,8 доби.
При виборі майбутнього місця проживання треба враховувати ще одне можливе забруднення – інертні гази або благородні гази.
Леткі органічні речовини – гази, що виділяться з рідких або твердих речовин при кімнатній температурі.
Найпростіший і традиційний спосіб підтримувати екологію житла – провітрювання приміщень. При цьому потрібно враховувати той фактор, що повітря за вікном теж забруднене.
Останні дослідження довели, що спреї для очищення поверхонь є основною причиною астми. Також варто зазначити, що хімічні засоби для чищення не можна використовувати жінкам під час вагітності.
2012 © ВГО «Жива планета»
© Інститут екологічного управління та збалансованого природокористування
Всі права захищені
e-mail: info@gpp.in.ua