Наша планета не має спроможності відновлюватись зі всезростаючими потребами людства. Які межі катастрофи?
Ми невпинно споживаємо не відновлювальні природні ресурси землі, перетворюючи їх на сміття, забруднюючи довкілля. Наша планета не має спроможності відновлюватись зі всезростаючими потребами людства. Вирубаються ліси, виснажується надра, забруднюються вода й повітря, тонни сміття утворюють острови серед океану.
Площа лісів невпинно скорочується
Лісові ресурси світу налічують 3,8 млрд. га, промислові запаси деревини становлять до 50 млрд. м2. За останні 200 років площа лісів Землі скоротилася приблизно вдвічі. Щороку вирубується 125 тис. км2 лісу. Це дорівнює території Австрії і Швейцарії разом узятих.
На скільки вистачить природних ресурсів, щоб забезпечити необхідним людство при сучасному обсязі споживання?
Вугілля на 250 років
Нафти на 30-40 років
Природного газу на 50-70 років
Отрутохімікати на вході, отрутохімікати на виході
У процесі виробництва лінійна модель економіки несе за собою значний негативний вплив. Сьогодні існує більше ніж 100 000 синтезованих хімічних речовин. Тільки незначна частина з них досліджена щодо впливів на здоров’я людини і стан довкілля, а про сполуки цих речовин з іншими взагалі нічого невідомо! Поки токсичні речовини будуть використовуватися у виробництві, доти вони будуть отруювати воду, ґрунти, тварин та рослини і, з рештою, потрапляти в організм людей
З розвитком світової економіки у взаємовідносинах між суспільством і природою виникли проблеми. Інтенсивне виробництво й споживання, розростання мегаполісів впливають на екологічні системи, що вже не встигають самоочищуватися та відновлюватися. Внаслідок цього порушився природний кругообіг речовин у біосфері, під загрозою опинилося життя нинішнього і майбутнього поколінь.
Деякі токсичні речовини у продукції
Бром (антипірени з брому)
Практичний аспект: надає речам вогнестійкості.
Екологічний аспект: речовина надзвичайно токсична для мозку.
ПВХ (полівінілхлорид)
Практичний аспект: вельми поширений недорогий пластик.
Екологічний аспект: небезпечна отрута, здатна руйнувати нервову систему і викликати ракові захворювання.
ЛОР (леткі органічні речовини)
Практичний аспект: лакофарбові матеріали швидко висихають після нанесення.
Екологічний аспект: можуть завдавати шкоди дихальним шляхам, очам, викликати головні болі, втрату координації, нудоту, а також пошкодження печінки, нирок і центральної нервової системи.
Фталати (або ефіри фталатів)
Практичний аспект: надає пластичності пластикам.
Екологічний аспект: можуть викликати ураження печінки і нирок, зниження захисних властивостей організму, безпліддя, рак.