Як раціональніше використовувати енергію та ресурси, бути уважнішим до свого здоров’я та довкілля.
1. Користуватися енергозберігаючими лампочками. Порівняння їх потужності зі звичайними лампочками (при однаковому освітлюванні):
2. Вимикати електрику там, де що-небудь працює без необхідності.
3. Не варто користуватися електроприладами, які можна замінити натуральними «діями». Наприклад, замість електросушки розвішуйте речі на свіжому повітрі.
4. Використання води «з розумом», тобто:
- слідкувати, щоб не протікали крани;
- закривати крани під час чищення зубів (з чотирьох хвилин, які людина витрачає на чищення зубів, вода використовується насправді лише хвилину – на початку цього процесу та в кінці);
- замінювати «валяння» в ваннах п’ятихвилинним душем;
- встановити в квартирі змішувачі з однією ручкою та зливні бачки з подвійною клавішею змиву, так як вони більш економічні у плані витрат води.
5. Замінити використання пластикових пакетів на торби чи сумки багаторазового використання.
При всіх своїх перевагах пластикові та поліетиленові вироби, в тому числі пакети, мають одну дуже важливу негативну особливість – пакети не піддаються біологічному розкладу або мають довготривалий процес розкладу, що згубно впливає на довкілля.
При цьому, необхідно зазначити, що паперовий пакет, хоч і є дещо екологічніший за пластиковий (розкладається досить швидко та ці матеріали не шкодять оточуючому середовищу), проте виробництво пакетів із паперу стимулює вирубувати все більше лісів, що не є позитивним для планети в цілому. Також, для виробництва паперового пакету необхідно в чотири рази більше енергії ніж для пластикового.
Порівняльна характеристика пакетів з різних матеріалів:
Вартість | 20 грн. | 100 грн. | 1 грн. |
Можлива кількість використання | до 5 разів | безліч | |
Час розкладення матеріалу | до 2 років | До 3 років, бавовняні сумки – до 5 місяців | 200 років, а деякі 500 – 1000 років |
З чого вироблено | деревина | Відходи виробництва або вторинна сировина | Не відновлювальні природні ресурси (нафта) |
6. Не варто викидати старі непотрібні речі, які вийшли з моди, не «по розміру», чи по іншим причинам перестали використовуватись. В країні та в місті багато людей, котрі потребують цих речей та які візьмуть їх від вас з вдячністю.
7. Хоча б раз в тиждень цілий день замінити поїздки на машині/автобусі/іншим транспортом ходьбою пішки чи вело-прогулянками. Це корисно як для здоров’я людини, так і для здоров’я планети.
8. Зрозуміло, що змусити всю країну одночасно змінити автомобіль на велосипед неможливо, проте можливо донести до свідомості людей, що розмір автомобіля має значення. По-перше, маленькі чи «міні» автомобілі коштують дешевше та економніші в обслуговуванні, ніж великі авто. По-друге, на відміну від своїх «великих братів», компактні машини з легкістю долають великі відстані при значно менших витратах пального, що за нинішній економічній нестабільності є вкрай важливо.
9. Досить використовувати бутильовану воду. Набагато економніше та екологічніше буде придбати фільтр на кран чи використати інші способи очищення води вдома.
10. Посадіть дерева. Дерева — це природні очисники повітря, які також позитивно впливають на «здоров’я» планети. Посадіть дерево в себе в подвір’ї чи в саду. Обміркуйте вибір саджанця: якщо ви посадите фруктове дерево, то зможете насолоджуватися бонусом — свіжими фруктами. Адже ж в якому вигляді приємніше спостерігати дерева?
11. Приймайте участь в «зелених» заходах, організовуваних у вашому місті, районі, подвір’ї. Не можна залишатися байдужим до проблем навколишнього середовища – адже сучасні екологічні загрози змушують нас бути ініціативними. Існує так багато способів вплинути хоча б на своє власне оточення – зверніться до місцевих політиків, закликайте свою компанію/підприємство, де ви працюєте до «еко»-дій, розповсюджуйте інформацію про проблеми екології та способи рішення цих проблем. Станьте активним!
12. Відмова від шкідливих звичок.
- Куріння.
- Алкоголь.
- Наркотики.
Так чим же шкідливе куріння?
Чим шкідливо надмірно вживати алкоголь?